Kitabu’t Tevhid

+1-1

Toplam Oy : +3

Bu Dökümana Ait Bilgiler

 
Ekleyen : insirah
Kategorisi : Tevhid Kitapları
Eklenme Tarihi : 14 Mart 2016
Dili : Türkçe
Yazarı : Şeyhu'l-İslam Muhammed b.Abdulvahhab
Okunma : Toplam 2.166 kez okundu

Kitabu’d-Tevhid; müceddid, İmam Muhammed b.Abdulvahhab’ın tevhid konusunda yazılmış en büyük, en faydalı ve en değerli eseridir.

 

Müellif, bu eserinde; tevhidi, tevhidin faziletlerini, tevhidin zıddı olan büyük şirki, tevhidin vacib kemalini götüren küçük şirki, bid’atleri, tevhidin usullerini, kısaca tevhid konusunu bütün veçheleriyle ve ana hatlarıyla anlatmıştır. Ayrıca tevhidî ibadete, isim ve sıfatlara ve Allah’ı birlemeye özel vurgu yapmıştır. Her bölümde tevhidin bir yönü ayet ve hadislerle delillendirmiştir. İşte bundan dolayı bu kitap herkesin okuması gereken bir eserdir. Çünkü bu kitabı hakkıyla anlayan, tevhidi ana çizgileriyle anlamış demektir. Ana çizgileriyle anlayıp onu uygulayan da kurtulmuş olur.

 

Elinizdeki bu eserin büyük bir zenginliği daha vardır: Kitabın gizli kalan, anlaşılamayan kısımları, yine büyük bir âlim olan Abdurrahman b. Nasır es-Sâdi tarafından şerhedilmiş/açıklanmıştır.

İşte bütün bunlardan dolayı; güzel, akıcı ve sade bir dille yazılmış olan bu eser; tevhid konusunda her zaman başvurulması gereken bir kaynak hüviyeti kazanmıştır

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Döküman Kısa Adresi