Amansız Hastalık Gaflet

+1-1

Toplam Oy : +1

Bu Dökümana Ait Bilgiler

 
Ekleyen : hilafet
Kategorisi : Ahlak Kitapları
Eklenme Tarihi : 20 Haziran 2014
Dili : Türkçe
Yazarı : Ebu Abdullah sadık b. abdullah
Okunma : Toplam 1.772 kez okundu

Hastalık, insanın uzuvlarına isabet edip bilincinin ve hislerinin kaybolmasına sebep olan bir durumdur. Hastalıklar insanın görevini ve sorumluluklarını yerine getirmesine engel olurlar.
Gaflet, insanoğlunun kalbine isabet eden en tehlikeli hastalıklardan biri olarak kabul edilmiştir. Allah (Subhanehu ve Teala)’nın merhamet ettiği kimseler hariç, kalbi körleştiren bu amansız hastalığa yakalanmayan neredeyse yoktur. Yaşadıklarımız, gördüklerimiz ve işittiklerimiz bu gerçeği teyid etmektedir. Rabbimiz indirdiği muhkem ayetlerinde bu konu hakkında şöyle buyurmuştur.


“İnsanlardan birçoğu ayetlerimizden hakikaten gafildirler.” (10 Yunus/92)
“İnsanların hesaba çekilecekleri (gün) yaklaştı. Hal böyle iken onlar, gaflet içinde yüz çevirdiler. Rablerinden kendilerine ne zaman yeni bir ihtar gelse onlar bunu, hep alaya alarak dinlerler. Kalpleri hep eğlencede (gaflette) hem o zalimler şu gizli fısıltıyı yaptılar: Bu (Muhammed), sizin gibi bir beşer olmaktan başka nedir ki! Siz şimdi gözünüz göre göre büyüye mi kapılıyorsunuz?” (21 Enbiya/1-3)


“Ne yazık şu kullara! Onlara bir peygamber gelmeye görsün, ille de onunla alay etmeye kalkışırlar.” (36 Yasin/30)
Hakikat şu ki her insan kendi konumuna göre bu hastalıktan payını alıyor. Maalesef insanlardan bazılarının gaflet hastalığı kökleşmiş ve Allah (Subhanehu ve Teala) da onların kalplerini mühürlemiştir. Bu tehlikeli hastalığın insanlardan belirli bir gruba veya herhangi bir cinse has olmadığı bilakis Allah (Subhanehu ve Teala)’nın dilediği kimseler hariç âlimlerde, cahillerde, kadınlarda, erkeklerde, gençlerde veya yaşlılarda kısacası her kesimden insanda görüldüğü malumdur.

 

Uzaklaşmak için gayret sarf eden, kurtulmak için ciddiyetle işe koyulan kimseler haricinde bu hastalığa yakalanmayan kimse yoktur.


Bu Allah’ın lütfudur ve onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir. Bizler de O’nun bu büyük lütfundan istiyoruz.

Amansız Hastalık GAFLET........... Ebu Abdullah Sadık 128 sayfa, Normal Kitap Boyu, İthal Kitap Kağıdı

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Döküman Kısa Adresi